O čtenáři

6. červen 2017 | 07.39 |

Čtenářské schopnosti, čtenářova identita

Jak se k tomu člověk přimotá, že se z něj stane knihomol a čtenář na dost vysoké úrovni? Co to s člověkem udělá a co pro něj znamená jeho čtenářská identita? Myslím, že na první otázku jednoznačná odpověď není, mám jen tu, kterou jsem vyvodila na základě pozorování tohoto jevu na vlastní osobě. A ty ostatní? Nevím, jestli se dokážu vyjádřit dostatečně dobře, ale snad se část odpovědi odkryje v téhle mé úvaze.

reading-upon-waterČlověk hledá cestu sám k sobě, ke klidu ve svém nitru, kde bude konečně doma, ta cesta ale není jedna. Je jich nespočetně a každý si vybere tu, která je mu k tomuto cíli nejbližší, která pro něj v tomto směru bude nejsnazší a nejsrozumitelnější. Někdy si můžeme vynaleznout cestu úplně novou. Já jsem zvolila knihy s příběhy. Doteď úplně nevím, proč tak ráda pozoruji a snažím se porozumět příběhům jiných lidí, vnímám je ale asi nejsnáz ze všech divů na tomhle světě. Knihy jsou branou k bezpočtu radostí a strastí, které se mohou odehrát či už se staly.

Mou doménou je fantasy žánr, dostala jsem se k němu ale postupně. Musím přiznat, že písmenka mě začala zajímat ještě před první třídou a tam jsem je do sebe nasála jak pouštní trosečník hrnek vody. Obdiv a později láska ke slovům, trefnému výrazivu a přesnému vyjadřování toho, co má člověk na mysli (či na srdci) mě taky neminuly, i když teď už vím, že ani slova nestačí na všechno. Telepatie by byla mnohem lepší :-). Učebnice mi nic moc neříkaly, ale když jsme měli za úkol přečíst knihu a napsat o ní do čtenářského deníku, bylo to čtení už o hodně zajímavější a lepší. Od dětských románů přes romány pro dospělé čtenáře až po červenou knihovnu. Ani to ale nebylo úplně ono. Pak světlo světa spatřil Harry Potter a bylo to jasné :-D (i když já o něj zakopla o něco déle, než když u nás vyšel). Knihy (fantasy obzvlášť) dovolí existovat i zázrakům, kterým my tady leckdy nemůžeme (nebo nechceme?) dát ožít. Pro mě je pak o trochu snazší překousnout i to nepěkné, co se v knihách může odehrávat, protože to přece jen není stejné jako ten svět, ve kterém reálně žiju (taková ochranná bariéra :-)).

A teď ke čtení samotnému. Když si přečtu odborný text, kupodivu se mi informace v něm obsažené neusadí v hlavě tak snadno jako ty, které mimoděk vypátrám při čtení o pouti nějakého knižního hrdiny - jak se mám učit střílet z luku, jak všelijak se dá rozdělat oheň, jak si při koupi vybírat koně, jak ho správně čistit, různé zajímavosti o počítačích a kouscích na internetu, jak vyndávat součástky z auta, válečné taktiky, jak se pátrá, jak zacházet nebo nezacházet se svými financemi a to nemluvím o bojových scénách... Prostě děsná halda věcí. Asi je to pro mě snazší proto, že se mi ony informace a vědomosti nepředkládají na stříbrném podnose, ale musím si je sama "vydobít". Nejzajímavější pro mě z toho všeho ale jsou postavy příběhů.

To, jací ti lidé (nebo jiné bytosti) jsou, jak vidí svět - do značné míry to ovlivňuje atmosféru knihy. Jak reagují na situace, kterými procházejí - vlastně tak získávám jejich životní zkušenosti. A když se dosadím na jejich místo, můžu krásně zkoušet poznávat sebe samu, protože vím, že na něco bych měla a na něco ne a proč, můžu přemýšlet nad řešeními určitých problémů, nad důsledky problémů i jejich řešení, nad možnostmi, které je v knize nenapadly, řešit morální dilemata. Já se čtením takovéhle literatury opravdu skvěle zabavím. Ano, samozřejmě si také rozšiřuji svou slovní zásobu a kultivuji svůj písemný i mluvený projev ;-).

A když jste dost pozorní a stanou se z vás bystří čtenáři, můžete dohlédnout i k tomu, jak vypadá dobré literární dílo a naplánovat si, jak ztvárnit své vlastní. S realizací této myšlenky ještě nemám zkušenosti, ale snad jednou .

V poslední době si začínám myslet, že při nalézání dobré knihy nesejde jen na schopnostech autora, ale také na "vyspělosti" čtenáře, jeho vytříbených (či nevytříbených) schopnostech přečíst knihu tak, aby ji vnímal co nejkompletněji. Tento jev pozoruji sama na sobě už několik let. Když se po několika letech vrátím ke knize, kterou jsem četla naposledy jako teenager, čtení toho samého příběhu mi teď připadá jiné. Pamatuji se, jak jsem tehdy byla nedočkavá, šla jsem jenom po ději, nemohla jsem se dočkat jeho rozuzlení. Některé věci, které se mnou už nehnou, mě děsily, jiné znechucovaly a překvapovalo mě toho daleko víc, než dnes... Teď jdu po ději, ale mám více volné mozkové kapacity k tomu, abych se současně věnovala psychologii postav, předjímání následků jejich rozhodnutí a abych tolik neodbývala popisné pasáže :-). Jistě, v případě opětovného čtení té samé knihy to může být tím, že už nejsem napnutá dějem a nedočkavá nad závěrem, proto mám více prostoru všímat si i všeho ostatního v knize. Nemyslím si ale, že je to jen tím, protože dnes jsem schopná věnovat pozornost širší části knihy, ne jen příběhu, ale i postavám a prostředí i v případě knih, které čtu poprvé. Docházím tedy k závěru, že časem, když knihomol léty tříbí své čtenářské schopnosti ke čtení příběhů a věkem moudří, dokáže při čtení projevit více trpělivosti a všímavosti, zvažovat každý aspekt knihy a jak zapadá do celku. Už nejde jen o děj, originalitu příběhu, ale i o to, jaký způsob si autor vybral k vyprávění (ich/er forma), jak se mu to povedlo, jaká je kompozice knihy, jak ta podtrhuje příběh, vychutnat si literární umělecké prostředky a to, jak umocňují různé momenty příběhu, jak nádherně se vyjímají nové a originální prvky, které autor vymyslel, jaká je a jak na čtenáře působí samotná atmosféra díla. Naučí se knihu prožívat celistvěji, vychutnat si ji co nejhlouběji. A když už vám nejde jen o to, aby kniha měla dobrý konec, aby všichni přežili a žili si šťastně na obláčku, ale jste schopni pochopit a vyrovnat se s tím, proč se stalo to, co se stalo a proč byl konec třeba tragický, je vaše hodnocení úplně jiné. Je pak jiný třeba i váš pohled na svět? Co myslíte?

cteni2017-1

Kdo si tipne, co za knihu to právě čtu?

Sepsala: Eva

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: O čtenáři rebarbora®pise.cz 06. 06. 2017 - 18:43
RE(2x): O čtenáři lunasisters 06. 06. 2017 - 19:30
RE: O čtenáři iva 07. 06. 2017 - 18:06
RE: O čtenáři storycollector 16. 06. 2017 - 14:54